hava 15° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.108,80 % 1.379
SON DAKİKA
Google News

BAKANLIK DENİZ VE KIYI ALANLARINDA EKOSİSTEMİN KORUNMASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 18:39

/ 46 views kez okundu.
BAKANLIK DENİZ VE KIYI ALANLARINDA EKOSİSTEMİN KORUNMASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi ile Mapa Şamandıra Uygulama Modelleri Çalıştayı gerçekleştirecek. Muğla’da, 23-25 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak çalıştay hakkında bilgi veren Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Dr. H. Abdullah Uçan, “Bakanımız Sayın Murat Kurum’un talimatlarıyla; kara, kıyı ve deniz koruma alanlarında birçok bilimsel araştırma, inceleme ve koruma çalışmaları yürütülüyor. Üç gün sürecek çalıştayın ilk iki gününde 6 panel düzenlenmesi, üçüncü gününde ise arazi çalışması yapılması planlanıyor. Koruma alanlarından 12 tanesi doğal liman özelliği gösteren kıyı, koy ve körfez bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Bakanlık, deniz ve kıyı alanlarında oluşan baskıları azaltmak ve deniz ekosisteminin korunması için bütüncül bir yönetimi gerçekleştirmek üzere harekete geçti.” ifadelerini kullandı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi ile Mapa Şamandıra Uygulama Modelleri Çalıştayı”gerçekleştirilecek.

Muğla’da, 23-25 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak çalıştaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ve Hasan Suver, Muğla Valisi Orhan Tavlı ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Dr. H. Abdullah Uçan katılacak.

“Bakan Kurum’un talimatlarıyla; kara, kıyı ve deniz koruma alanlarında birçok bilimsel araştırma, inceleme ve koruma çalışmaları yürütülüyor”

Çalıştay hakkında bilgi veren Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Uçan, Bakanlık tarafından kirlenme ve bozulmalara duyarlı toprak ve su alanlarının Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak belirlendiğini ifade etti.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un talimatlarıyla bu alanlarda; doğal, kültürel, tarihi, eğitsel ve estetik değerlerin koruma ve kullanma dengelerinin hassas bir şekilde belirlendiğini vurgulayan Uçan, “Kara, kıyı ve deniz koruma alanlarında biyolojik çeşitlilik araştırmaları, tür ve habitat izlemeleri, taşıma kapasitesi araştırmaları ve yönetim plânları gibi birçok bilimsel araştırma, inceleme ve koruma çalışmaları yürütülmektedir.” dedi.

“Koruma alanlarından 12 tanesi; doğal liman özelliği gösteren kıyı, koy ve körfez bölgelerine ev sahipliği yapıyor”

Söz konusu koruma alanlarından 12 tanesinin doğal liman özelliği gösteren kıyı, koy ve körfez bölgelerine ev sahipliği yaptığını belirten Uçan, “Bu nedenle bu bölgeler, aynı zamanda insan kaynaklı aktiviteye ve dolayısıyla tahribata da oldukça müsaittir. Akdeniz’in en önemli denizaltı oksijen kaynaklarından biri olan deniz çayırları, koylarda demirleyen tekne ve yatların çapalarının kontrolsüz bir şekilde atılması sonucunda büyük zarar görmektedir. Denizaltı atıklarının doğal yoldan bertarafı, deniz suyu kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi konusunda önemli rol oynamasıyla bu bitki, korunması elzem türlerin başında gelmektedir.” şeklinde konuştu.

“Bakanlık, deniz ve kıyı alanlarında oluşan baskıları azaltmak ve deniz ekosisteminin korunması için bütüncül bir yönetimi gerçekleştirmek üzere harekete geçti”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın deniz ve kıyı alanlarında oluşan baskıları azaltmak ve deniz ekosisteminin korunması için bütüncül bir yönetimi gerçekleştirmek üzere harekete geçtiğini söyleyen Uçan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un önderliğinde kıyı, koy ve körfez ekosistemlerinin kontrolünün ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi, bu alanlarla ilgili olarak yapılmış ve yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarının bilimsel temelli bir ortamda görüşülmesi ve kamuoyuyla paylaşılması amacıyla çalıştay düzenliyoruz. Çalıştaya, konusunda uzman akademisyenler, araştırmacılar, kamu kurum ve kuruluşlar, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, birlikler ve dernekler ile birlikte 23-25 Kasım 2022 tarihlerinde ‘Ortak Geleceğimiz Denizlerimiz Çalıştayı’gerçekleştirilecektir.”

“Üç gün sürecek çalıştayın ilk iki gününde 6 panel düzenlenmesi, üçüncü gününde ise arazi çalışması yapılması plânlanıyor”

Çalıştayın; Türkiye Çevre Ajansı’nın katkıları ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda düzenleneceğini duyuran Uçan, “Çalıştayımız üç gün sürecek olup ilk iki gününde 6 Panel düzenlenmesi, üçüncü gününde ise arazi çalışması yapılması plânlanmaktadır. Programa yaklaşık 250 kişinin katılımı öngörülmektedir. Çalıştaya 10 farklı üniversite ve 15 sivil toplum örgütü ile İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerin uluslararası kuruluşlarından 7 davetli konuşmacı olmak üzere 28 panelist katılım sağlayacaktır.” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.