DOLAR 32,4504 % -0.15
EURO 34,8290 % -0.66
STERLIN 40,7959 % -0.56
FRANG 35,5088 % -0.41
ALTIN 2.438,67 % 0,10
BITCOIN 63.875,98 1.365

Kılıçdaroğlu’ndan ‘başlama vuruşu’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kılıçdaroğlu’ndan ‘başlama vuruşu’

Mehtap Gökdemir Ankara – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün ekonomiyi merkez alan ‘vizyon’ konuşması ile adaylığını işaret etmekle kalmayıp seçim kampanyasının başlama vuruşunu da yaptığı ifade edildi.

Salonda bulunan CHP’li kurmaylar toplantıda akademik sunuşların sıkıcı olduğunu belirterek “Neticede bu bir akademik toplantı değil. Konferans, panel biçiminde olduğu için uzun sürdü” değerlendirmesinde bulundu. CHP’liler, “Ancak Genel Başkan’ın konuşması olağanüstüydü, büyük bir coşku ve heyecan yarattı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasıyla seçim kampanyasını başlattığını, adaylık mesajı verdiğini belirten partili kurmaylar Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusunda epey yol aldığını, konuşmasında birinci tekil şahsı kullandığını belirtti. Kurmaylar şu değerlendirmelerde bulundu: “Hem ‘mirasım’ dedi, masayı övdü, onları sahiplendi. ‘Birlikte olacağız’ dedi. Hırslıydı. Adaylık mesajı verdi. Netice itibarıyla ‘şunları, şunları yapacağım’ demiş olması, bu kadroyu toplamış olması bile adaylığa işaret ediyor. Genel Başkan dedi ki, ‘Altılı Masa’nın vizyonu da budur. Bu vizyonu da ben koydum. Bu vizyonla yola çıkıyorum.’ Aslında ‘Ben adayım’ diyor Kemal Bey. Ülkeyi yönetmeye hazır olduğu mesajını verdi.”

‘Güçlü bir çıkış’

Toplantı bittiğinde salondan ayrılırken örgütteki bazı isimler “Aday olacak mı Genel Başkan?” diye birbirlerine sordu. Salonda bulunanlardan, “Daha ne desin, bu kadar açık konuştu” yorumunu yapanlar oldu.

Kurmaylar, Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi yönetmeye hazır olduğunu ortaya koyduğunu, bunu da tek başına değil, bir takımla yapacağını vurguladığını kaydetti. CHP’li kurmayla konuşmayı şu ifadelerle yorumladı: “Aslında Genel Başkan şu imajı vermeye çalıştı, ‘biz siyaset üstü bakıyoruz, bu arkadaşlar bu çalışmaları yaptılar, ben de bunlardan aldım ve bir vizyon oluşturdum, benim vizyonum da bu’ dedi. Olağanüstü bir konuşmaydı. Altılı Masa vurgusu yapması çok önemli. Bu vizyon sadece CHP’nin değil aslında Altılı Masa’nın vizyonu demek istiyor.” Araştırmacı İbrahim Uslu ise Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına ilişkin, “Bir liderin yerine bir tek adamın yerine -onun tabiriyle- ikinci bir tek adam seçtiğinizde bu sorunlar çözülmez, dedi. CHP’nin odağı artık sadece bir seçim kazanmanın ötesinde bir büyük köklü dönüşümün mimarı olmak istiyor Sayın Kılıçdaroğlu. Aslında uzun zamandır bunun adımlarını atıyordu. Bugünkü toplantı aynı zamanda seçim kampanyasının da başlama vuruşuydu. Seçim kampanyasının başlama vuruşudur” dedi.

Kılıçdaroğlu’na yakın bir kaynak da “Bir yol yürüyüşünün başlangıcıydı. Güçlü bir çıkıştı. ‘Ne yapacaksınız, nasıl yapacaksınız’a en güzel cevap verildi” dedi.

Selvi Kılıçdaroğlu’nun Kovid testi pozitif

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu koronavirüse yakalandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise Kovid olmadığı ifade edildi.

Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul’da cumartesi günü yapılan vizyon toplantısının ardından hastaneye gitti, test yaptırdı. Koronavirüs testsonucu pozitif çıkanSelvi Kılıçdaroğlu’nunİstanbul’da dinlendiği belirtildi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Selvi Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştüğünü, sağlık durumunun iyi olduğunu ve dinlendiğini söyledi.

CHP liderine yakın kaynaklar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kovid olmadığını, sağlığının iyi olduğunu ve kendisinde herhangi bir belirtinin de olmadığını belirterek, “Sayın Kılıçdaroğlu Ankara’da, bütçede konuşacak. Kovid değil” bilgisini verdi. Ankara’ya dönenKılıçdaroğlu, bugün TBMM Genel Kurulu’nda bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde konuşacak.