DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.135,62 0.391

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ, ‘SIFIR ATIK’ PROJESİNE VERİLEN ‘AKDENİZ-PA ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ, ‘SIFIR ATIK’ PROJESİNE VERİLEN ‘AKDENİZ-PA ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

Avrupa-Akdeniz ve Körfez bölgelerinde, bölgenin barış ve refahına faaliyetleriyle katkıda bulunan projelere verilen Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü, bir dünya markası haline gelen ‘Sıfır Atık’ projesine verildi. Ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi adına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bugün Portekiz’de düzenlenen törenle aldı.

Bakan Özhaseki, törende yaptığı konuşmada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dikkat çekerek dünyaya çağrıda bulundu. Bakan Özhaseki, “Şu anda Akdeniz’in doğusunda bir soykırım yaşanıyor. Eşi benzeri hiç görülmemiş bir vahşet işleniyor. Kadınlar, çocuklar, gazeteciler öldürülüyor. Hastaneler bombalanıyor ve insanlık alemi, basit çıkar hesaplarıyla sadece seyrediyor. Sizden tek istediğimiz; insani ve vicdani bir duruş. İnsanlık adına sadece ‘ateşkes’ deyin. ‘İnsanlar, kadınlar, çocuklar yaşasın’ deyin ve dünya huzur bulsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde 2017 yılında başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi, başarısı ile dünya çapında ödül almaya devam ediyor. Atık üretimini azaltarak, geri dönüşümü teşvik eden ve doğal kaynakları koruyarak daha temiz, daha gelişmiş ve sürdürülebilir bir Türkiye oluşturmaya yönelik çalışmalarıyla adından söz ettiren ‘Sıfır Atık’ projesi son olarak; Avrupa-Akdeniz ve Körfez bölgelerinde, bölgenin barış ve refahına faaliyetleriyle katkıda bulunan projelere verilen Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü’ne değer görüldü.

BAKAN ÖZHASEKİ, ÖDÜLÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE EŞİ EMİNE ERDOĞAN HANIMEFENDİ ADINA ALDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin adına ödülü, Portekiz’in Braga şehrinde gerçekleşen törenle aldı. Forum Braga Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, PAM Genel Sekreteri Sergio Piazzi’nin elinden ödülü alan Bakan Özhaseki, Türkiye olarak, Akdeniz Parlamenter Asamblesi’ne taraf olmaktan ve katkı sağlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“SIFIR ATIK HAREKETİ BÜTÜN DÜNYANIN ÖRNEK ALDIĞI BİR ÇEVRE HAREKETİ HALİNE GELDİ”

Bakan Özhaseki törende yaptığı konuşmada, Sıfır Atık Hareketi’nin bütün dünyanın örnek aldığı bir çevre hareketi ve ekonomik döngü modeli haline geldiğini belirtti. Sıfır Atık Hareketi’nin hem çevreyi koruduğunu hem de israfı önlediğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Hayatımızın her alanında ortaya çıkan atıkları dönüştürüp ekonomiye kazandırıyoruz. Toplanan atıklar sayesinde; 185 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı. 498 milyon ağaç kurtarıldı. Deniz kirliliğiyle mücadele için oluşturduğumuz Sıfır Atık Mavi hareketimizle de 7,8 milyon ton plastik atığın geri dönüşümünü sağladık.” diye konuştu.

“ÖDÜL, BU GİDİŞE ‘DUR’ DEMEK İÇİN ATTIĞIMIZ GÜÇLÜ BİR ADIMIN SONUCU”

30 Mart gününün Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edilerek tüm dünyada kutlandığını ifade eden Bakan Özhaseki, “Sıfır Atık Projesi, döngüsel ekonomiye katkıları dolayısıyla Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı bir marka oldu. Bugün küresel iklimimizde yaşanan değişikliklerle ilgili nereye gittiğimizi sorgulamamız ve ortak evimiz dünyamızın geleceğini koruyarak, kurtarmamız şarttır. Aksi takdirde gelecek kuşaklara kötü bir miras bırakmış olacağız. Bugün aldığımız ödül, Türk milleti olarak bu gidişe ‘dur’ demek için attığımız güçlü bir adımın sonucudur. Ödülümüzü, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sıfır Atık Hareketi’nin öncüsü Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi adına alıyor, kendilerine katkılarından dolayı sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.” dedi.

BAKAN ÖZHASEKİ’DEN DÜNYAYA ÇAĞRI: SADECE “ATEŞKES” DEYİN

Konuşmasının sonunda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da dikkat çeken Bakan Mehmet Özhaseki, dünyaya bir çağrıda bulundu. Bakan Özhaseki, “Şu anda Akdeniz’in doğusunda bir soykırım yaşanıyor. Eşi benzeri hiç görülmemiş bir vahşet işleniyor. Kadınlar, çocuklar, gazeteciler öldürülüyor. Hastaneler bombalanıyor ve insanlık alemi basit çıkar hesaplarıyla sadece seyrediyor. Sizden tek istediğimiz; insani ve vicdani bir duruş. İnsanlık adına sadece ‘ateşkes’ deyin. ‘İnsanlar, kadınlar, çocuklar yaşasın’ deyin ve dünya huzur bulsun.” diye konuştu.