DOLAR 32,3864 % -0.12
EURO 34,6238 % -0.54
STERLIN 40,5146 % -0.76
FRANG 35,2602 % -1.15
ALTIN 2.389,55 % -1,87
BITCOIN 60.335,70 -3.912

Anıtkabir’de İmamoğlu’na müdahale

Yayınlanma Tarihi : Google News
Anıtkabir’de İmamoğlu’na müdahale

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki 26 CHP’li ilçe belediye başkanı ile birlikte Ata’nın huzurunda.

FOTOĞRAFLAR: YAVUZ ALATAN

İmamoğlu ve başkanlar 31 Mart’ta seçilmelerinin ardından Anıtkabir’i ziyaret etti. İmamoğlu’na eşi Dilek İmamoğlu da eşlik etti. Ziyarette CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de yer aldı. 

“İZİN ALMANIZ GEREKİYOR” UYARILARI

İmamoğlu, eşi ve CHP’li başkanlarla Aslanlı Yol’dan Anıtkabir’e doğru yürüdüğü sırada, kendisini çeken kameraya kısa bir açıklama yapmak istedi. Kısık sesle konuşarak Ata’nın huzuruna çıktıklarını ifade eden İmamoğlu’na o sırada bir görevli tarafından müdahale edildi.

Görevlilerin “Bunun için izin alınması gerekiyor” diyerek araya girmesiyle İmamoğlu ve beraberindekiler duraksadı. Daha sonra konuşmasını yarıda kesen İmamoğlu, konuşma için izin alınması gerektiği yönündeki uyarıların ardından “Tamam peki, tamam” diyerek yürüyüşüne devam etti.

İmamoğlu, son olarak “İnşallah layıkıyla görevimiz hep birlikte yapacağız, geleneksel ziyaretimizi birlikte yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ASKERLERDEN ÇIKIŞTA DA BENZER UYARI

İmamoğlu, çıkışta da benzer bir müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Basın mensuplarının yönelttiği sorulara cevap veren İmamoğlu, “Büyük bir onur ve gururla buradayız. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbulumuzu…” ifadelerini kullanırken askerler tarafından tekrar uyarıldı.

Askerler, “Burada demeç verilmesi yasak” uyarısını yaptı. İmamoğlu, uyarıları dikkate alarak konuşmayı durdurdu beraberindeki heyeti de Anıtkabir kurallarına uymaya davet etti.

ERDOĞAN SLOGANLARINA MÜDAHALE EDİLMİYOR

Son yıllarda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anıtkabir ziyaretlerinde “Her yer Tayyip, her yer Erdoğan” sloganları atılıyor. Bu sloganlara müdahale edilmemesi tepkiyle karşılanıyor. 

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Anıtkabir avlusunda bulunan 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kabrini de ziyaret etti. Anıtkabir’in iki farklı kapısında kendisini bekleyen vatandaşlarla da buluşan İmamoğlu, fotoğraf çektirip bir süre sohbet etti.

“CHP’Yİ BİRİNCİ PARTİ KONUMUNA GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

İmamoğlu, Anıtkabir’de mozoleye çelenk bıraktıktan sonra beraberindeki heyetle birlikte saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir Özel Defterini imzalayan İmamoğlu, şunları yazdı:

Büyük Atatürk; Fatih Sultan Mehmet Han’ın milletimize kazandırdığı, yüksek şahsiyetiniz önderliğinde kahraman Türk ordusunun işgalden kurtardığı, en değerli mirasımız İstanbul’u yönetmek üzere İstanbullular tarafından yeniden görevlendirilmenin onuruyla manevi huzurunuzdayım. Yol arkadaşlarımız ve aziz milletimizle birlikte, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, kurucusu olduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’ni 47 yıl sonra Türkiye’nin birinci partisi konumuna taşımanın gururunu yaşıyoruz. Halkımızın bizlere verdiği görev ve sorumluluğun bilincindeyiz.

Çağdaş, halkçı, kapsayıcı ve tüm demokratik süreçleri işleten 21’inci yüzyılın yerel yönetimler anlayışını başarıya ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız. Yolumuzu aydınlatmaya devam eden ilkelerinizin, aklın ve bilimin ışığında ilerleyerek kentlerimizi daha güzel yarınlara halkımızla birlikte ulaştıracağız. Halkçı ve sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sunarak, yerelden başlayarak, Türkiye’yi dünyanın örnek demokrasileri arasına taşıyacağız. Emanetiniz emin ellerdedir. Ruhunuz şad olsun.

İmamoğlu, Anıtkabir ziyaretine bu araçla geldi.