DOLAR 32,5398 % 0.15
EURO 34,9172 % -0.2
STERLIN 40,8596 % -0.16
FRANG 35,6658 % 0.07
ALTIN 2.434,64 % -0,06
BITCOIN 64.517,22 0.348

Altan Günbay kimdir

Yayınlanma Tarihi : Google News
Altan Günbay kimdir

Opera, sinema ve müzik alanında eserler veren çok yönlü sanatçı Altan Günbay’ın hayat hikayesidir.

Yeşilçam Sienması’nın unutulmaz usta isimlerinden olan Altan Günbay, sanat yaşamı boyunca sayısız projede yer aldı. Sinema ve tiyatro oyuncusu olan Günbay, bir dönem siyasete de girdi. Filmlerde oynadığı kötü karakterlerden dolayı hem mesafeli yaklaşıldı ama; o kadife gibi yüreği ve kalbiyle herkesin gönlünde yer edindi. Bir dönem çok izlenen Çocuklar Duymasın dizisinde de rol alan usta sanatçının hayatına dair bazı bilgiler…

Altan Günbay, 19 Ocak 1931’de Konya’da dünyaya geldi. Ankara Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarını bitirdi.

Bir süre Almanya’da eğitim gören sanatçı, Ankara Devlet Opera ve Balesinde çalıştı. Günbay, sahneye ilk defa 1954’te Cavalleria Rusticana operasıyla çıktı.

Othello, Lucia , Carmen ve Salome gibi 20 operada başrol oynayan Günbay, 1969’da İstanbul Devlet Opera ve Balesinin kurulmasıyla İstanbul’a yerleşti.

Usta sanatçı, İstanbul’da 30 yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanı sıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Şehrazat filmiyle 1964’te sinema oyunculuğuna başlayan Günbay, 250’den fazla filmde rol aldı.

Günbay, aslında kel olmadığı halde saçlarını kazıttığı için bir zamanlar Türkiye’nin Yull Bryner’i olarak tanındı. 1966 yapımı Altın Çocuk filminde usta yönetmen Memduh Ün’ün Günbay’dan saçlarını kazıtmasını isteyince 18 yıl o imajla gezdi.

Usturaya vurulmuş başı, ince bıyıkları ve karakteristik ifadeleriyle Türk sinemasının önemli karakter oyuncularından biri olan Altan Günbay, üstlendiği kötü adam rollerini başarıyla canlandırarak, kendisine ün getiren fiziğini de uzun yıllar korudu.

Günbay, Uykusuz Geceler filminin müziklerini yaptı, Buğulu Gözler ve Bekliyorum gibi birçok şarkı da besteledi. 1982’de ise Beni Unutma ve Seni Kalbime Gömdüm filmlerinin yapımcılığını üstlendi.

82 yaşında hayatını kaybetti

Sinema filmlerinin yanı sıra dizilerde de rol alan Günbay, son olarak Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırdı.

Günbay, 2004 yerel seçimlerinde Demokratik Sol Parti’den İstanbul Bahçeşehir Belediyesi başkan adayı olarak yarıştı.

Sinema ve opera sanatçısı Altan Günbay, 2 Mart 2014’te 82 yaşındayken hayatını kaybetti. Vefatının ardından Günbay için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi. Usta oyuncunun cenazesi Büyükçekmece Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Usta oyuncu Ediz Hun, Altan Gübay’ı şöyle anlatıyor;

“Vefat eden insanların arkasından daima insanlar saygıyla, muhabbetle konuşurlar. Ancak hakikaten sevgili Altan Günbay, iyi bir dosttu. Her zaman birlikte olduk. Birçok filmde birlikte çalıştık. Bu imkanı bulduğum için çok bahtiyarım. Son derece güzel bir insan, iyi bir aktördü, sadece sinemada değil tiyatroda da operada da. Sevgili sinema seyircilerine de başsağlığı dileklerimi sunmak istiyorum. Büyük bir kayıp.”